Genel Bilgi:  Londra’ya 92 km uzaklıkta bulunan ve ortalama 170.000 kişilik nüfusuyla bir öğrenci şehri olan Oxford’da, dünyanın en köklü üniversitelerinden olan Oxford Üniversitesi bulunur. Şehrin birçok yerinde bu üniversiteye ait kolejler (Magdalen College, St. Catherine’s College, Trinity College etc.) yer almaktadır. Tarihsel bir dokuya sahip bu kolejlere ait binalar ve parklar etkileyici görüntüsüyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Yine üniversiteye ait olan ve şehir merkezinde yer alan Radcliffe Camera şehrin simgesi haline gelmiştir. Şehir, İngiltere’nin en çok turist alan ilk beş şehrinden biridir.

Müzeler, Parklar, Ziyaret Yerleri: Şehir merkezine yürüme mesafesinde olan ve birbirine yakın konumda bulunan müzeler; gerek sergilenen eserlerin zenginliği, gerekse ulaşım kolaylığı ve ücretsiz olması nedeniyle turistlerin oldukça ilgisini çekmektedir. Bunların başında, İngiltere’nin en eski müzesi olduğu kabul edilen ve dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen tarihi objelerin sergilendiği Ashmolean Museum gelir. Bu müzede, erken Anadolu medeniyetine ait objelerin yanından özellikle Osmanlı Devleti dönemine ait çiniler de sergilenmektedir. Oxford University Museum of Natural History (Oxford Üniversitesi Doğa Tarihi Müzesi) ise, bir doğa tarihi müzesi olarak; hayvanlar, bitkiler ve doğal taşlara ilişkin yaklaşık 4.5 milyon parçanın sergilendiği bir müzedir. Bu müzeden girerek, Pitt Rivers Museum’u da ziyaret etmeniz mümkündür. Bu müzede; insanlık tarihine ait, maskeler, kıyafetler, çeşitli aletler sergilenmektedir. Museum of the History of Science (Bilim Tairihi Müzesi) ise, geçmişte bilimsel çalışmalara ait araç ve gereçlerin sergilendiği dünyanın en eski bilim tarihi müzesidir. Müzeler Pazartesi günleri dışında, haftanın altı günü ziyaretçelerini ağırlamaktadır.

Şehir merkezine oldukça yakın olan Botanic Garden’da ise büyük bir çeşitliliğe sahip bitkiler yetiştirilmektedir. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında oldukça ilgi geçen ve görselliğiyle insanları etkileyen bu bahçeye giriş, müzelerin aksine ücretlidir. Yetişkinler için 5 pound olan giriş, 18 yaş altındaki ziyaretçiler için ücretsizdir.  Botanic Garden’ın karşısında yer alan Magdalen Bridge’den nehir manzarasını izleyebilir, köprünün hemen altındaki teknelerle şehri dolaşan nehir üzerinde eğlenceli bir tur yapabilirsiniz. Radcliffe Camera’nın karşısındaki Church of St Mary the Virgin’e (Bakire Azize Meryem Kilisesi) ait kule, benzersiz bir şehir manzarası sunmaktadır. Kiliseye girmek ücretsizken, kuleye çıkmak ücrete tabidir. Şehrin en önemli yapılarından biri de Christ Church Cathedral’idir. Benzersiz mimarisiyle dikkat çeken katedral, Harry Potter fimlerindeki kimi sahnelerde de kullanılmıştır. Giriş, kış ve yaz dönemine göre, 8 ila 10 pound arasında değişmekte, 5 yaşın altındaki çocuklar için ise ücretsizdir. Eski bir hapishane olarak kullanılan Oxford Castle da ziyaret edilmesi tavsiye edilen yerlerden biridir. Burayı ve hapishane ortamını yeniden canlandıran dekorlar ve betimlemeleri, dönemin gardiyan kıyafetlerine bürünmüş tecrübeli rehberler aracılığıyla gezmenizi öneririz.

Alışveriş, Yeme-İçme: Radcliffe Square’in önünde ve arkasında yer alan caddelerde, üniversiteye ve şehre ait turistik ürünlerin/hediyelik eşyaların satıldığı çok sayıda mağaza bulunmaktadır. Şehir merkezinde, kimi araç trafiğine kapalı bu caddelerde (Cornmarket Street, George Street, High Street, Broad Street) alışveriş merkezleri, mağazalar, kafe ve restaurantlar yer almaktadır. Özellikle, High Street üzerinde yer alan ve kapalı bir çarşı olan covered markette yer alan Ben’s Cookies, lezzetli kurabiyeleri ile ününü tüm dünyaya duyurmuştur. Yine bu cadde üzerindeki, The Grand Cafe, İngiltere’nin en eski kafesi olarak kabul edilir. Gün sonunda, tarihi ve şık bir dekora sahip bu kafede içilecek bir sütlü çayın günün yorgunluğunu alacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Bunun yanında geleneksel Türk lezzetinden vazgeçmek istemeyenler için, bazı kafelerde Türk kahvesi de ikram edilmektedir. Şehir merkezinden otobüsle 10 dakikada, yürüyerek 20-25 dakikada ulaşılan Cowley Road, özellikle göçmenlerin yerleştiği bir bölgede bulunduğundan,  cadde üzerinde çeşitli ülkelere ait yemeklerin sunulduğu bir çok mekan bulmak mümkündür. Bir Türk restaurantı olan Bodrum Kebap da bu cadde üzerinde yer alır. Şehrin, üniversite ve dil okullarına gelen çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapması nedeniyle genç nüfusun rağbet ettiği pablar (pub) da sayıca fazladır.

Ulaşım: Londra’ya yakın olması nedeniyle ulaşım zorluğu yaşamayacağınız bu şehre, tren veya otobüsle ulaşmak mümkündür. Londra’da Victoria Coach Station’dan her 15 dakikada bir hareket eden Oxford Tube ile 50-60 dk. süren bir yolculuk sonunda şehir merkezine varmanız mümkündür.  Tek yön gidiş veya aynı gün geri dönüş şeklinde bilet seçeneklerine sahip olan bu otobüslerin ortalama ücreti 18 pounddur.  Bir diğer otobüs seçeneği ise, Victoria Coach Station’dan hareket eden National Express’tir. Öte yandan, Londra ve Oxford arasında yer alan tren hattını kullanarak da, bir saat içinde şehre ulaşmanız mümkündür. Bu yolculuğun maliyeti de, tek yön ve gidiş-geliş olarak değişmekte, kimi zaman çeşitli indirimler yapılmakla birlikte ortalama 20 pound’dur. Bunun yanında, Londra’nın Heathrow and Gatwick havaalanlarından The Airline Coach Service’in (Havaalanı Otobüs Servisi) Oxford’a giden otobüsleri ile şehre ulaşmak mümkündür.

Şehre ait daha fazla bilgi için tıklayınız.

Hazırlayan: BabyShark