Bu yazımızda İngiltere’de otomobil alımı ile ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağım. Sıfır araç alımı çok kolay olduğu için bu yazıda ikinci el araç satın alma ile ilgili bilgiler paylaşacağım.

Araç satın almak İngiltere’deki en kolay işlerden biridir. Gerek Türkiye’deki fiyatlar gerekse İngiltere’deki alım gücü dikkate alındığında otomobil sahibi olmak kolay ve ucuzdur. Ancak doğru otomobili bulmak ve idame etmek almaktan daha pahalı olabilmektedir. Sırayla otomobil alma ve sonrasında yapılacak işlemleri açıklayalım.

Öncelikli konu hangi otomobili alacaksınız? İhtiyacınız olan otomobili online, galeri veya oto tamircilerden bulabilirsiniz. Online olarak otomobil arayacaksanız bakabileceğiniz başlıca siteler:

Bahse konu siteler haricinde farklı siteler de bulabilirsiniz google aramasında ancak en çok bilinen ve kullanılanları yukarıdakilerdir. Tüm siteleri araştırdıktan sonra alacağınız otomobilin fiyatını yaklaşık olarak belirleyebilirsiniz. Fakat fiyatlar üzerinden pazarlık yapmayı unutmayın zira £4000 fiyat etiketi olan bir otomobili £3500 veya daha altına alabilmeniz mümkün. Online haricinde, galerilerden veya yol kenarlarına bırakılmış üzerinde satılık yazan otomobillerden satın alma yoluna da gidebilirsiniz. Bazı online siteler ve galeriler sattıkları otomobillere 3-12 ay arasında garanti verebilmektedir.

İkinci olarak otomobil alırken nelere dikkat edeceğiniz de önemli. Almayı planladığınız otomobilin muayene (MOT test) geçmişini, sonraki muayene zamanını ve km (İngiltere’de milage) bilgilerini online ve ücretsiz olarak sadece plaka (registration number – number plate) bilgisini girerek www.gov.uk/check-mot-history sitesinden öğrenebilirsiniz. Otomobilin hasar geçmişini öğrenmek için ise bir miktar ödeme yapmanız gerekmektedir.

Eğer otomobili idame masrafları sizin için daha önemliyse alacağınız otomobilin yıllık vergisi (vehicle tax) ve sigorta (insurance) maliyetlerini önceden kontrol etmenizde fayda olacaktır. Otomobil vergisini www.gov.uk/vehicle-tax-rate-tables sitesinden kontrol edebilirsiniz. 01 Mart 2001 sonrası kayıtlı araçların vergisi otomobilin CO2 emisyon değeri ve yakıt tipine göre belirlenmektedir. Kasko fiyatlarını belirleyen faktörler ise daha fazladır ancak en önemlisi ehliyetiniz süresi ve kazasızlık sürenizdir. Dolayısıyla İngiltere’ye gelmeden önce kasko firmanızdan en az son beş yıla ait İngilizce yazılmış kazasızlık yazısı almanız daha makul fiyatlara kasko yaptırmanıza yarayacaktır. Diğer bir husus da ehliyet. Türk ehliyeti İngiltere’de bir yıl süre ile geçerlidir ve bu süre dolduktan sonra normal şartlarda İngiliz ehliyeti almanız gerekmektedir (Tavsiye olarak; İngiltere’de bir yıldan fazla kalmayı planlıyorsanız gelir gelmez ehliyete başvurmanız faydalı olacaktır.). Bazı kasko firmaları Türk ehliyetine kasko yapmamaktadır. İngiliz ehliyeti aldığınızda ise daha önce ehliyetiniz yokmuş gibi muamele yapıp indirim yapmamaktadırlar. Kasko fiyatları için ise  karşılaştırma sitelerini kullanabilirsiniz.

Alacağınız otomobile karar verdikten sonrası ise daha kolay. Otomobilin sahibi ile dolduracağınız ağaç kayıt defterinin (vehicle log book veya V5C) ilgili kısmını (aşağıdaki resimde 10 nolu “New keeper’s details” kısmı) doldurmanız yeterli. (Formu doldurup imzaladıktan sonra otomobil sizindir ancak kaskosuz araç kullanmak yasak olduğundan satın alma işleminden hemen sonra kasko işlemlerini halletmeniz gerekmektedir.)

V5C
Örnek araç kayıt defteri (V5C)

Söz konusu kısmı doldurduktan sonra otomobili satan kişi sayfayı DVLA’e (Driver & Vehicle Licensing Agency) göndermekle yükümlüdür. Sayfa DVLA’e ulaştıktan sonra yeni V5C formu adınıza tanzim edilerek adresinize postalanacaktır.  Bunun yerine aracı satan kişi sizin bilgilerinizi alıp aracı size kısa bir işlemle online olarak da satabilir. Yeni V5C formu yine adresinize gelecektir.

Maalesef İngiltere’de de otomobil satın alırken kandırılmanız kuvvetle muhtemel. İmkanınız varsa otomobillerden anlayan biri ile araç satın almaya gitmeniz, mutlaka test sürüşü yapmanız ve araç bakım geçmişi tam olan bir araç tercih etmeniz daha güvenilir bir araç almanıza yardımcı olacaktır.

Son olarak Türkiye ve bir çok ülkenin aksine İngiltere’de dizel yakıtın benzinden pahalı olduğunu bilmenizde fayda var. Otomobil satın alırken bu hususa da dikkat etmek gerekebilir.