Cambridge Londra’nın kuzeyinde yer alan özellikle üniversitesi ve üniversiteyi oluşturan tarihi kolejleri ile ünlü bir şehirdir. Dünyanın her yerinden öğrencilerin eğitim için akın ettiği şehirlerden biri olan Cambridge bu özelligi nedeniyle yılın her zamanı canlılığını korumaktadır. Sokaklarını her kültürden ve renkten, eğitim için İngiltere’ye gelen çoğunlukla genç insanların doldurduğu şehirde görmeye değer bir çok mekan mevcuttur.

İngiltere’de hemen her şehrin vazgeçilmezi nehir ve parklar Cambridge’de de iyi bir gezi ve dinlenme alternatifi olarak değerlendirilebilir. Bahar zamanı gelirseniz renk cümbüşü oluşturan çiçekler ve ağaçlar içerisinde sincapları izleyerek veya nehir kenarındaki kuğu, ördek ve kuşları besleyerek doğanın tadını çıkartabilirisiniz. Cambridge’i gezmenin en iyi yöntemi yürümek ve bisiklet kullanmaktır zira gerek gezilecek yerlerin birbirine yakınlığı gerekse araç park sorunu diğer alternatifleri saf dışı bırakmaktadır.

Şehre ismini de veren Cam nehri boyunca dolaşıp sonrasında şehir merkezini gezebilirsiniz. Nehirde yapacağınız tekne turu da (punting) geziniz icin iyi başlangıç olabilir ve nehir boyunca sıralı tarihi ve ilgi çekici yerleri görme imkanı bulabilirsiniz. Ancak tekne turu ücretleri için pazarlık yapmayı unutmayın. Şehrin bir eğitim ve bilim merkezi olması kendini eserler ve yapılarda da göstermektedir. İlk olarak 1749 yılında inşa edilen “Matematik Köprüsü (Mathematical Bridge)” ile 2008 yılında inşa edilip şehrin önemli ikonlarından biri haline gelen 24 ayar altın kaplama ve zamanı yediği temsil edilen çekirgeden evrilme yaratığıyla dikkat çeken “Corpus Saati” en güzel örneklerdendir.

Cambridge Üniversitesini oluşturan 31 kolejden biri olan King’s College ve şapeli muhteşem ve görkemli yapısı ile şehrin en çok ziyaretçi çeken yeridir. Ücret karşılığı şapeli ve koleji gezebilir, sonrasında şapelinin sol karşısındaki kilisenin kulesine çıkarak tüm şehri yukarıdan görme imkanına sahip olabilirsiniz. Ayrıca biri hemen kulenin önünde bulunan, görme engelliler için bronzdan yapılmış kabartma sehir haritaları da görmeye değerdir.

Şehrin tamamına yayılmış kafeler ve farklı kültürlerin mutfaklarını sunan restoranlarda midenizi şenlendirebilir veya uzun yürüyüşler sonrası bir kahveyle yorgunluk atabilirsiniz. Yerel, milli yada uluslar arası markaların mağazalarında yılın bir çok zamanın yürürlükte olan indirimlerden faydalanabilir, şehrin merkezinde her gün açık olan pazar yerinden hediyelik eşya alabilirsiniz.

Uzun bir yaz günüde tekne turu dahil şehri yeterince gezebilirsiniz. Eğer müzeleri ve iç mekanları da gezmek ve/veya çokça alışveriş yapmak isterseniz iki gün ayırmak daha uygun olacaktır.