Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi tarih öncesi çağlardan günümüze kadar 80 milyondan fazla numuneye ev sahipliği yapan ve yıllık 5 milyondan fazla ziyaretçiyi çeken ünlü bir müze ve araştırma merkezidir. İlk olarak 18 Nisan 1881’de ziyaretçilere kapılarını açan müzenin kökleri 1753 yılına kadar uzanmaktadır. Müzenin ilk koleksiyonu, dönemin tanınmış doktoru Sir Hans Sloane’nin 1753’te ölümü sonrası vasiyetine istinaden İngiliz Parlamontosu tarafından 20.000 sterline satın alınan 71.000 parçadan oluşmaktadır. Söz konusu koleksiyonu sergilemek için British Museum inşa edilmiş, genişleyen koleksiyon nedeniyle yer ihtiyacı doğması sonucu 1881’de yeni binasına taşınmıştır. Doğa Tarihi Müzesinin sergilediği koleksiyon kadar binanın kendisi de dikkat çekicidir. Kendi başına bir sanat eseri olan bina zaman içerisinde Londra’nın en ikonik mekanlarından biri haline gelmiştir.

diplodocus-1160-discoverMüzedeki bir çok ilgi çekici parçanın yanı sıra müze girişindeki büyük salonda sergilenen Dippy isimli Diplodocus türü dinazora ait alçıdan yapılmış 26 metre boyundaki iskelet müzenin ikonu haline gelmiştir. Ancak 2016 yılına kadar burada sergilenen iskelet 2018-2020 yılları arasında İngiltere’nin farklı yerlerinde sergilenmek üzere kaldırılmıştır. Şimdi ise burada gerçek bir mavi balinaya ait iskelet sergilenmektedir.

Müze renklerle belirlenmiş dört ayrı bölümden oluşmaktadır. Mavi alanda (Blue zone) dinazorlar, memeliler, balıklar, sürüngenler, insan biyolojisi, deniz omurgasızlarına ait parçalar sergilenmektedir. Burada gerçek boyutlarında bir mavi balina moedli de bulunmaktadır. Yeşil alanda (Green zone) çeşitli fosiller, mineraller, böcekler bulunmaktadır. Kırmızı alanda (Red zone) insan evrimi, başlangıç, dünya mirası, yeryüzü hareketleri, volkanlar ve depremler temalı parçalar ve görsel ürünler sergilenmektedir. Bu bölümde ayrıca 1995’te Kobe’de yaşanan depremi simüle eden bir deprem simülatörü de mevcuttur. Turuncu alanda (Orange zone) ise Darwin merkezi ve vahşi yaşam bahçesi bulunmaktadır. (Müze haritası için tıklayınız)

Müzeye giriş ücretsizdir. Özellikle hafta sonları 30 dakika ila bir saat arası giriş sırası beklemek olasıdır. 24-26 Aralık günleri hariç yıl boyu her gün açık olan müze 10:00-17:50 saatleri arasında ziyarete açık olup müzeye son giriş saati 17:30’dur.

Londra Doğa Tarihi Müzesi, British Museum ve Bilim müzesi videoları için tıklayınız.